TK Knives

Handcrafted knives with reference to the tradition of Japanese masters shifted to the level of technologial perfection.

© 2014 TK Knives s.r.o.

Kontakt

info.tkknives@gmail.com
info@tkknives.com

David Michalík – Jednatel
+420 737 049 962

Robert Chromčák – Jednatel
+420 777 580 561

Prototyp Mjölnir-locku aneb proč je bublina kulatá

Náš nový způsob zesílení pojistky řeší hlavně problém předčasného opotřebení kontaktních ploch mezi čepelí a frame-lockem.

Mezi způsoby pojistek, které jistí hlavně třením je bežné opotřebení této pojistky a často velmi rychle neobnovitelné znehodnocení nože. Při otevření nože pojistka zaskočí “za čepel” a zastaví se už s relativně velkou energií  o úhel který je předbroušen na čepeli. Mimo to, že tento úhel musí být vyhotoven v přesnostech takřka desetin stupnů (pár desítek sekund) aby byla zajištěna perfetní bezpečnost nože,při přenosu energie dochází k opotřebení abrazí (úbytek materiálu na tělesu s menší tvrdostí) a doslova “rozkování pojistky”. Jistě si všimnete, že při častějším používání nebo po “hard use” používání pojistka má tendenci zapadat dále směrem ke druhé střence. A nyní se dostáváme ke kulatosti bubliny.

Bublina je kulatá protože se jedná o dokonale nejekonomičtější způsob propojení částic mezi sebou. Shodou okolností je kruh nebo koule  fyzicky nejodolnějším geometrickým útvarem. Tedy je velmi těžké ji zmáčknout nebo “rozkovat”. Po přehledu všech možných způsobů zesílení pojistky kalenou vložkou jsem si uvědomil vážný nedostatek. Žádná z nich není snadno vyměnitelná v ternénu ba vůbec ne upravitelná. Taktický nůž musí být jednak 100% bezpečný, lehce opravitelný jednoduchými nástroji (proto na všech nožích používáme šrouby s plochou drážkou) a řekněme až samosprávný, čím méně je o něj starostí tím lépe.

Sofistikovaná odpověď na tento problém je Mjölnir-lock. Jedná se o přesně broušený šroub, zakalený na vysokou tvrdost, který je zašroubovaný v pojistce v precizně frézované drážce a jeho bod je v kontaktu s čepelí. Na tento bod působí obrovský tlak díky kterému se zvyšuje tření mezi šroubem a čepelí, který je přenášen kaleným materiálem zpet do titanu, ale už bez opotřebení, kde se tlak a síla rozkládá na ploše π6×2.1mm tj skoro 40mm čtverečních. Největší výhoda kruhu oproti zafrézovanému patvaru, je jeho snadná obnovitelnost a takřka “neomezený počet stran”. Při opotřebení kruhu vznikne ploška, která se dá snadno eliminovat pootočením šroubu. Protože je v přesně frézované kapse tento mechanismus není závislý na utažení tohoto šroubu a takto se dá prodloužit životnost pojistky až 18,8x. Pokud je nutné nůž používat opravdu drasticky a celý obvod by se opotřebil je to nejmenší zaslat pár kalených šroubů do zásoby. Možná vzniká otázka, zda-li se neopotřebí časem také čepel. Odpovědí je ne, protože kalený šroub je stále méně abrazivzdorný i tvrdý než čepel. A pokud by se někdy čepel opotřebila je to nejmenší zaslat tento kalený šroub s o 0.1mm větším průměrem čímž se opotřební čepele eliminuje.

Pro jasnější představu nákres níže.

 

Mjolnir lock