TK Knives

Nože ruční výroby s odkazem na tradici japonských mistrů posunuté na úroveň technické dokonalosti.

© 2014 TK Knives s.r.o.

Kontakt

info.tkknives@gmail.com
info@tkknives.com

David Michalík – Jednatel
+420 737 049 962

Robert Chromčák – Jednatel
+420 777 580 561

  • P1160375-2
  • P1160376

Mjölnir

Název zbraně za kterou stojí Thor, bůh severských legend a mytologií. Možná jste si všimli jistého propojení názvů našich nožů. Stejně jako nůž Tor i Mjölnir je můj osobní nůž. Robustnější než Thorovo kladivo.

 

Věčný společník

Poté, co jsme  vyřadili Kyre Army vznikla mezera v naší nabídce. Chtěli jsme ji nahradit nožem Dreadnought, ale stále to nebylo úplně ono. Kyre Army měl jedinečnou ergonomii, byl extrémně kompaktní a zároveň funkční a dostatečně velký. A ačkoli Dreanought zaplnil jisté místo v naší nabídce, tak kompatní a ergonomický nůž této velikosti stále chyběl. Nezbylo než se vrátit k výkresům a strávit pár večerů vývojem staré legendy.

Postaven po spojení všech našich dostupných zkušeností nejpečlivěji vybraných materiálů a perfektní ergonomií tak, že nůž prakticky zmizel v mém životě. Každodení práce, od otevírání krabic, odizolování drátů po batoning a otevírání konzerv zvládá bez jakéhokoliv zaváhání.

 

Čepel z unikátní oceli SB-1 kalená na 61-62HRC s hlubokým podmražením odolává nejen prasklinám vydrolování ostří ale i deformacím jako je ohyb na ostří. Extrémně pevná.

Lockside z leteckého titanu 6Al4V dovážený ze zahraničí abychom Vám mohli nabídnout opravdu jen to nejlepší co se týče pevnosti a nezničitelnosti nože. Presentation side z kalené nerezové oceli, aby byla pevnost nože ještě podtržena, na které sedí G10 anatomicky tvarovaná pro zamezení uklouznutí, ale zároveň stále dostatečně jemná pro bríška prstů.

Titanový klip, titanové stand-offy a nerezové šrouby. Vše aby byla starost o nůž minimální a vy si mohli dopřát ten nejvyšší komfort.

 

Prototyp prototypu?

Naše prototypy nikdy nebyly hezké a nikdy nebyly opravdu dokončené. Nechceme ztrácet čas formalitami, když nám jde hlavně o funkci. Můžu dopředu říct, že tak jako každý z našich prototypů bude tento také zničen. Je to jen ukázka toho, co ještě chystáme, něco lepšího a revolučního, ale to až v přištím prototypu.

 

Prototyp Mjölnir-locku aneb proč je bublina kulatá

Náš nový způsob zesílení pojistky řeší hlavně problém předčasného opotřebení kontaktních ploch mezi čepelí a frame-lockem. Mezi způsoby pojistek, které jistí hlavně třením je bežné opotřebení této pojistky a často velmi rychle neobnovitelné znehodnocení nože. Při otevření nože pojistka zaskočí “za čepel” a zastaví se už s relativně velkou energií  o úhel který je předbroušen na čepeli. Mimo to, že tento úhel musí být vyhotoven v přesnostech takřka desetin stupnů (pár desítek sekund) aby byla zajištěna perfetní bezpečnost nože,při přenosu energie dochází k opotřebení abrazí (úbytek materiálu na tělesu s menší tvrdostí) a doslova “rozkování pojistky”. Jistě si všimnete, že při častějším používání nebo po “hard use” používání pojistka má tendenci zapadat dále směrem ke druhé střence. A nyní se dostáváme ke kulatosti bubliny. Bublina je kulatá protože se jedná o dokonale nejekonomičtější způsob propojení částic mezi sebou. Shodou okolností je kruh nebo koule  fyzicky nejodolnějším geometrickým útvarem. Tedy je velmi těžké ji zmáčknout nebo “rozkovat”. Po přehledu všech možných způsobů zesílení pojistky kalenou vložkou jsem si uvědomil vážný nedostatek. Žádná z nich není snadno vyměnitelná v ternénu ba vůbec ne upravitelná. Taktický nůž musí být jednak 100% bezpečný, lehce opravitelný jednoduchými nástroji (proto na všech nožích používáme šrouby s plochou drážkou) a řekněme až samosprávný, čím méně je o něj starostí tím lépe. Sofistikovaná odpověď na tento problém je Mjölnir-lock.

Jedná se o přesně broušený šroub, zakalený na vysokou tvrdost, který je zašroubovaný v pojistce v precizně frézované drážce a jeho bod je v kontaktu s čepelí. Na tento bod působí obrovský tlak díky kterému se zvyšuje tření mezi šroubem a čepelí, který je přenášen kaleným materiálem zpet do titanu, ale už bez opotřebení, kde se tlak a síla rozkládá na ploše π6×2.1mm tj skoro 40mm čtverečních. Největší výhoda kruhu oproti zafrézovanému patvaru, je jeho snadná obnovitelnost a takřka “neomezený počet stran”. Při opotřebení kruhu vznikne ploška, která se dá snadno eliminovat pootočením šroubu. Protože je v přesně frézované kapse tento mechanismus není závislý na utažení tohoto šroubu a takto se dá prodloužit životnost pojistky až 18,8x. Pokud je nutné nůž používat opravdu drasticky a celý obvod by se opotřebil je to nejmenší zaslat pár kalených šroubů do zásoby.

Možná vzniká otázka, zda-li se neopotřebí časem také čepel. Odpovědí je ne, protože kalený šroub je stále méně abrazivzdorný i tvrdý než čepel. A pokud by se někdy čepel opotřebila je to nejmenší zaslat tento kalený šroub s o 0.1mm větším průměrem čímž se opotřební čepele eliminuje.

 

Pro jasnější představu nákres níže.

Mjolnir lock